Leżajsk 47 km

Nazwa trasy: Leżajsk, Sanktuarium Matki Boskiej Pocieszenia   

Początek trasy: Jarosław, Opactwo    Koniec: Leżajsk,     Długość trasy: 47 km    Suma podejść: 253 m

Pobierz pełny opis    Pobierz ślad GPX

Przebieg trasy: Jarosław – Kolaniki – Kostków – Ubieszyn – Tryńcza – Chałupki Dębniańskie - Grodzisko Nowe – Wierzawice – Giedlarowa – Leżajsk

Mapa pełnoekranowa

długość: 47.2 km   |   podejścia: 276 m   |   wys.min. 168 m   |   wys.max. 217 m  |  czas pieszo 13:26

Trasa o długości 47 km rozpoczyna się w Jarosławskim Opactwie a celem jest Sanktuarium Matki Bożej Leżajskiej. Przechodzimy przez teren trzech powiatów: jarosławskiego, przeworskiego i leżajskiego. Prawie cały czas idziemy płaskim terenem wzdłuż doliny Sanu, to przybliżając się do rzeki to oddalając. W Tryńczy przekraczamy dopływ Sanu, rzekę Wisłok. Za Tryńczą nadal płasko; niewielkie wzniesienia i skrawek lasu napotkamy dopiero po ponad 30 km. Przed Leżajskiem przejście ciemnym wiaduktem pod obwodnicą i krótkie, strome podejście do pierwszych zabudowań miasta. Na koniec kilka kilometrów coraz szerszymi ulicami Leżajska. Drogi asfaltowe stanowią około 1/3 długości trasy. Reszta, to drogi szutrowe i drogi gruntowe. Na kilku odcinkach może wystąpić duże błoto

Trasa zalecana jest dla uczestników, którzy mają dobrą kondycję fizyczną i wytrwałość w dążeniu do celu. Przed wyruszeniem zalecane sprawdzenie swoich możliwości na krótszych odcinkach, np. 20 km.

Do Jarosławia można dojechać pociągiem lub autobusem. Odległość z dworca kolejowego i autobusowego do Opactwa wynosi niecałe 2 km. Osoby przyjeżdżające samochodem mogą skorzystać z parkingu przy Opactwie. Powrót z Leżajska pociągiem lub autobusem.

Trasa jest umiarkowanie trudna technicznie i orientacyjnie. Długie, jednostajne odcinki bez charakterystycznych obiektów mogą uśpić czujność, warto cały czas dokładnie czytać opis trasy. Brak stromych podejść i zejść. Jedyne stałe miejsce schronienia po drodze, to stacja kolejowa Grodzisko Dolne na 30 km. Niezbędne jest zapewnienie sobie wsparcia w wypadku konieczności przerwania drogi. Na niewielkich odcinkach wzdłuż ruchliwszych ulic lub dróg (droga 835 Sieniawa – Przeworsk).