Co to jest EDK?

Ekstremalna Droga Krzyżowa polega na przejściu w nocy, samotnie (lub w niewielkiej grupie) trasy o długości ponad 40 km. Idziemy bez rozmów i pikników. Wyjątkiem jest czytanie rozważań na stacjach EDK.

Preludium do EDK

Standardowe trasy EDK mają długość 40 km lub większą. Dla osób, które nie są zdecydowane wyruszyć na tak długie trasy, proponujemy wybranie się na Preludium do EDK. Tutaj jeszcze nie jest ekstremalnie. Są do wyboru trasy o długości od 10 do 20 km. Oprócz odległości, pozostałe zasady na Preludium są takie same, jak na Ekstremalnej Drodze Krzyżowej.

EDK – wiadomości szczegółowe

EDK to wydarzenie duchowe, a nie tylko religijne. Dotyka duszy i dlatego dotyczy każdego człowieka. Na EDK nie pytamy się, czy ktoś chodzi do kościoła, czy jest religijny, albo nie. To nie jest ważne. Ważne jest nie to kim jesteś, ale to, kim możesz się stać. To wyzwanie dla ludzi, którzy szukają w życiu czegoś więcej—sensu i nowego pomysłu na siebie.

EDK - zamiast regulaminu

Uczestnictwo w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej ma charakter dobrowolnej, indywidualnej praktyki religijnej. Osoby biorące w niej udział uczestniczą w niej na własną odpowiedzialność. Tu nie ma organizatorów i nikt (z ludzi) nie sprawdza, dokąd idziesz i co robisz. Możesz przestrzegać podanych tu zalecenia albo nie przestrzegać.

Duchowość i etapy Drogi

Skąd się bierze sukces EDK? Z duchowości. Jak ją rozumieć?

"Kto chce zachowywać swoje życie, straci je, a kto straci swe życie z mego powodu, ten je zachowa" (Łk 9,24)

Jak się przygotować

Na EDK ubierzesz się jak chcesz i trasę zabierzesz, co chcesz. Wiedz jednak, że trasy prowadzą przeważnie po polnych drogach i leśnych ścieżkach. Może być błoto albo lodowa szklanka. Może być mróz i sypać śnieg, może padać deszcz, zacinać wiatr.