Trasa Przeworsk przez Tryńczę

Nazwa trasy: Przeworsk przez Tryńczę   

Początek trasy: Jarosław, Opactwo    Koniec: Przeworsk, Bazylika Grobu Bożego    Długość trasy: 44 km    Suma podejść: 208 m

Pobierz pełny opis    Pobierz ślad GPX

Przebieg trasy: Jarosław – Kolaniki – Kostków – Leżachów-Osada – Wola Buchowska – Gorzyce – Tryńcza – Chodaczów – Gniewczyna Tryniecka – Gniewczyna Łańcucka – Gorliczyna – Przeworsk

Mapa pełnoekranowa

Trasa o długości 44 km rozpoczyna się w Jarosławskim Opactwie a celem jest Sanktuarium Bożego Grobu w Przeworsku. Najwyższy punkt na tej trasie to wzgórze, na którym położone jest Opactwo. Przechodzimy przez teren trzech powiatów: jarosławskiego, leżajskiego i przeworskiego. Prawie cały czas idziemy płaskim terenem, dolinami podkarpackich rzek, zbliżając się nawet na odległość kilku metrów od ich brzegów. Od Jarosławia do okolic Tryńczy idziemy w kierunku pn.-zach. z prądem Sanu. Potem, zmieniając kierunek na pd.-zach. pójdziemy pod prąd Wisłoka. Dwa razy przechodzimy na drugą stronę Wisłoka po lokalnych, drewnianych mostach. Dróg asfaltowych będzie niewiele, przeważają drogi gruntowe i szutrowe. Na kilku odcinkach może wystąpić błoto.

Trasa zalecana jest dla uczestników, którzy mają dobrą kondycję fizyczną i potrafią wytrzymać bez snu przez całą noc. Przed wyruszeniem zalecane jest sprawdzenie swoich możliwości w nocy, na krótszych odcinkach, np. 20 km.

Dojście z dworca kolejowego i autobusowego do Opactwa – pieszo 1,5 km ulicami: Słowackiego, Kraszewskiego, Zielona, Benedyktyńska. Uczestnicy przyjeżdżający samochodami do Jarosławia mogą zostawić pojazdy na parkingu przy Opactwie. Powrót do Jarosławia a także dojazd koleją w stronę Przemyśla, Krakowa i Stalowej Woli umożliwia przez całą dobę stacja kolejowa w Przeworsku. W godzinach dziennych we wszystkich kierunkach jadą z Przeworska autobusy i mikrobusy.

Trasa jest łatwa technicznie i orientacyjnie. Brak zauważalnych przewyższeń terenu. Trzeba jednak cały czas dokładnie czytać opis trasy lub śledzić trasę za pomocą urządzeń elektronicznych, gdyż występuje wiele odcinków po drogach polnych i ścieżkach, gdzie nie ma wybitnych obiektów charakterystycznych. Po drodze brak stałych schronień i miejsc odpoczynku. Niezbędne jest zapewnienie sobie wsparcia w przypadku konieczności przerwania drogi. W okolicy Tryńczy przekraczamy dwie ruchliwe drogi: 835 Przeworsk – Lublin i 77 Jarosław – Leżajsk. W Wólce Małkowej i Przeworsku przechodzimy przez przejazdy kolejowe.