Trasa Jarosław 40 km . Jagiełłę

Nazwa trasy: Jarosław - Bazylika NMP przez Jagiełłę   

Początek trasy: Jarosław, Opactwo    Koniec: Jarosław, Jarosław - Bazylika NMP    Długość trasy: 40 km    Suma podejść: 355 m

Pobierz pełny opis    Pobierz ślad GPX

Przebieg trasy: Jarosław, Łazy Kostkowskie, Okroługi, Wólka Pełkińska, Jagiełła, Rozbórz, Aleksandrów, Ożogów, autostrada A4, Ścieżki, Bazylika Matki Bożej Bolesnej

Mapa pełnoekranowa

Początkowo idziemy z w kieruku północnym wzdłuż doliny Sanu. Następny odcinek prowadzi na zachód do miejscowości Jagiełła. Tu skręcamy na południe, przechodzimy wiaduktem nad autostradą, wiaduktem pod torami kolejowymi i docieramy do wsi Rozbórz. Idąc dalej w kierunku południowym przecinamy drogę 94 i w pobliżu przysiółka Przeworska Aleksandrów skręcamy na południowy-wschód. W pobliżu Cieszacina Wielkiego dochodzimy do drogi serwisowej przy autostradzie i przez wiadkut przechodzimy pod autostradą. Stąd przez przysiółek Ścieżki dochodzimy do celu - Bazyliki M.B. Bolesnej w Jarosławiu. Drogi asfaltowe stanowią około 1/3 długości trasy. Reszta, to drogi szutrowe i drogi gruntowe. Prawie nie ma terenów leśnych, idziemy głównie drogami wśród pól. Na kilku odcinkach może wystąpić duże błoto.

Trasa biegnie przez płaskie tereny, jest bardzo niewiele podejść, nie ma stromych podejść i zejść. Odległość 40 km wymaga jednak dobrej kondycji, mocnych nóg i wygodnych butów.

Do Jarosławia można dojechać pociągiem lub autobusem. Odległość z dworca kolejowego i autobusowego do Opactwa wynosi niecałe 2 km. Osoby przyjeżdżające samochodem mogą skorzystać z parkingu przy Opactwie. Trasa jest pętlą wokół Jarosławia, więc nie problemu z powrotem. Od ostatniej stacji do Opactwa dzieli nas niecałe pół godziny drogi.

Trasa jest łatwa technicznie i orientacyjnie. Po drodze nie ma stałych miejsc schronienia. Niezbędne jest zapewnienie sobie wsparcia w wypadku konieczności przerwania drogi. W razie potrzeby do większości punktów na trasie można dotrzeć samochodem. Po drodze spotykamy dwa niebezpieczne miejsca: przejście przez drogę 77 (Jarosław - Tryńcza) w Wólce Pełkińskiej oraz przejście przez ruchliwą drogę nr 94 (Jarosław - Przeworsk) w pobliżu Przeworska.