Trasa Jarosław 32 km

Nazwa trasy: Jarosław - Bazylika NMP przez Wierzbną   

Początek trasy: Jarosław, Opactwo    Koniec: Jarosław, Jarosław - Bazylika NMP    Długość trasy: 32 km    Suma podejść: 285 m

Pobierz pełny opis    Pobierz ślad GPX

Przebieg trasy: Jarosław, Łazy Kostkowskie, Okroługi, Wólka Pełkińska, Ujezna, Wierzbna, autostrada A4, Ścieżki, Bazylika Matki Bożej Bolesnej

Mapa pełnoekranowa

Trasa, ze względu na długość mniejszą niż 40 km zaliczana jest do tzw. tras na wzór EDK. Początkowo idziemy z w kieruku północnym wzdłuż doliny Sanu. Następny odcinek prowadzi na zachód do Wólki Pełkińskiej. Tu skręcamy na południe i przez Ujezną i Wierzbną docieramy w pobliże autostrady A4. Po krótkim odcinku drogą serwisową wzdłuż autostrady obieramy kierunek północno-wschodni i dochodzimy do celu - Bazyliki M.B. Bolesnej w Jarosławiu. Drogi asfaltowe stanowią około 1/3 długości trasy. Reszta, to drogi szutrowe i drogi gruntowe. Prawie nie ma terenów leśnych, idziemy głównie drogami wśród pól. Na kilku odcinkach może wystąpić duże błoto.

Trasa przeznaczona jest dla uczestników, którzy z różnych powodów nie mogą wyruszyć na pełną EDK.

Do Jarosławia można dojechać pociągiem lub autobusem. Odległość z dworca kolejowego i autobusowego do Opactwa wynosi niecałe 2 km. Osoby przyjeżdżające samochodem mogą skorzystać z parkingu przy Opactwie. Trasa jest pętlą wokół Jarosławia, więc nie ma problemu z powrotem. Od ostatniej stacji do Opactwa dzieli nas niecałe pół godziny drogi.

Trasa jest łatwa technicznie i orientacyjnie. Po drodze nie ma stałych miejsc schronienia. Niezbędne jest zapewnienie sobie wsparcia w wypadku konieczności przerwania drogi. W razie potrzeby do większości punktów na trasie można dotrzeć samochodem. Po drodze spotykamy dwa niebezpieczne miejsca: przejazd kolejowy bez zapór za Ujezną oraz przejście przez ruchliwą drogę nr 94 (Jarosław - Przeworsk) w Wierzbnej.