Trasa Chłopice - Sanktuarium MB Pocieszenia

Nazwa trasy: Chłopice - Sanktuarium MB Pocieszenia   

Początek trasy: Jarosław, Opactwo    Koniec: Chłopice,     Długość trasy: 45 km    Suma podejść: 762 m

Pobierz pełny opis    Pobierz ślad GPX

Przebieg trasy: Jarosław, Cieszacin Wielki, Wola Roźwienicka, Pełnatycze, Czudowice, Hawłowice, Pruchnik, Węgierka, Tuligłowy, Rokietnica, Boratyn, Chłopice

Mapa pełnoekranowa

Najkrótsza droga z Opactwa do Chłopic ma dla piechura długość poniżej 10 km. Nasza trasa EDK do Chłopic jest znacznie dłuższa i wynosi 45 km. Prowadzi przez pofałdowane tereny Podgórza Rzeszowskiego, osiągając w rejonie Śmidowej Góry w Tuligłowach wysokość 380 m n.p.m. Początkowo idziemy po płaskim terenem i lekko pagórkowatym terenie, z jednym podejściem o charakterze górskim: z Węgierki do Tuligłów. Suma podejść wynosi 750 m. Drogi asfaltowe stanowią około 1/3 długości trasy. Reszta, to drogi szutrowe i drogi gruntowe, z niewielkim udziałem terenów leśnych. Po drodze mijamy wiele kapliczek i krzyży przydrożnych, ruiny zamku w Węgierce i sanktuarium w Tuligłowach.

Trasa zalecana jest dla uczestników, którzy mają dobrą kondycję fizyczną. Po drodze czeka uczestników jedno intensywne podejście pod wzniesienia. Przed wyruszeniem zalecane sprawdzenie swoich możliwości na krótszych odcinkach, np. 20 km.

Do Jarosławia można dojechać pociągiem lub autobusem. Odległość z dworca kolejowego i autobusowego do Opactwa wynosi niecałe 2 km. Osoby przyjeżdżające samochodem mogą skorzystać z parkingu przy Opactwie. Z Chłopic do Jarosławia w dni wolne od pracy nie kursują środki transportu publicznego.

Trasa jest łatwa technicznie i orientacyjnie. Wiele odcinków prowadzi poza szerokimi i czytelnymi drogami, w związku z czym trzeba uważnie śledzić opis. Po opuszczeniu Jarosławia nie ma ruchliwych dróg ani miejsc niebezpiecznych. Po drodze nie ma publicznie dostępnych miejsc schronienia ani funkcjonującej w nocy komunikacji publicznej. Niezbędne jest zapewnienie sobie wsparcia w wypadku konieczności przerwania drogi.